Almanya Dışişleri Bakanı olan Sigmar Gabriel, Türk hükümetinden Almanya' da siyasi etkinlik yapmak istediği konusunda düşük seviyede bir talep geldiğini ancak üst seviyeden bir talep gelmediğini ifade etti.

Reis- i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan' ın Hamburg' ta yapılacak olan G 20 Zirvesi' ne katılımından memnuniyet duyacaklarını dile getiren Sigmar Gabriel, "Şu güncel durumda var olan gçlüklerde büyük siyasi etkinliklerin yapılmasının uygun olmadığına inanıyoruz. Türk hükümetinden alt seviyede resmi bir talep geldi fakat Türk hükümetinin üst seviyesinden resmi bir istek gelmedi. Bu sebepten dolayı bu meselede büyük ve yeni problemler yaşanmayacak olmasından memnunuz." şeklinde konuştu.

ALMANYA'DAKİ TÜRKLER OLMASAYDI BUGÜNKÜ SEVİYE'YE GELİNEMEZDİ

Almanya' da 3 milyon Türk kökenlinin vatandaşın yaşadığına işaret eden Gabriel, "Bazıları Alman vatandaşı, bazıları değil. Bunlar benim için her zaman ülkemin halkı. Onlar bize ait. Bu ülkenin, bu insanlara olağanüstü bir şekilde müteşekkir olması gerekmektedir. Biliyor musunuz, onlar ve başka ülkelerden gelen insanlar olmadan Almanya'yı inşa edemezdik, refaha eremezdik." değerlendirmesinde bulundu.

Gabriel, Türk kökenlilerin ülkesinin kültürel zenginliği olduğunu da vurguladı.