Bağlantılarımızın giderek gerildiği Almanya'da zaman zaman "Türkiye'ye gitmeyin" şeklinde seyahat ikazları yapılıyor. Siyasi sebeplerle Türkiye'yi köşeye sıkıştırmayı hedefleyen Alman siyasetçiler, Alman kamuoyunun dikkatlerini çekerek seçimlerde bu durumu oya çevirmenin peşine düşüyor. Peki ya Kılıçdaroğlu neyin peşine düşüyor?

KILIÇDAROĞLU: ALMAN TURİSTLER TÜRKİYE'YE GELMESİN


CHP lideri Kılıçdaroğlu da, tıpkı Alman siyasetçiler gibi "Türkiye'ye gelmeyin" ikazında bulundu. Kılıçdaroğlu'nun hesabına göre Alman işadamı yatırım yapmayacak, Alman turist Türkiye'ye gelmeyecek ve böylelikle Türk ekonomizi ciddi bir krize sürüklenecek, AK Parti hükümeti de zor durumda kalkacak, seçimleri kaybedecek. Hesap bu.

ALMAN BAKAN DAHA İNSAFLI DAVRANDI:TÜRK İŞLETMELER ZARAR ETMESİN


Neyse ki Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Kılıçdaroğlu'ndan daha insaflı çıktı. Gabriel, sık sık yapılan "Türkiye'ye seyahat etmeyin" ikazlarının yükselmesinin hata olacağını çünkü bu tür çağrıların Türk otelcileri ve küçük işletmeleri zarara uğratabileceği ikazında bulundu.

"ÖNLEMLERİMİZ YANLIŞ KİŞİLERİ MAĞDUR ETTİ"


Gabriel "İkazların evvela Alman turistlere hitap eden Türkiye'deki küçük işletmeleri ve otel ve lokantalarda çalışan personeli mağdur ettiğini" dedi.