FETÖ soruşturmaları şimdi de ALES'e dayandı. 2005-2013 seneleri arasında gerçekleşen tüm ALES sorularının çalındığı belirtildi. Şaibeli sınavlardan aldıkları puanlarla akademik kadroya giren 20 bin şüpheli için savcılık operasyon başlattı. ÖSYM, ‘yardımcı doçent’ ve ‘doçent’ unvanlı akademisyenlerin de içlerinde yer aldığı bazı şüphelileri dil sınavından ‘eşdeğer’ sınava aldı.

FETÖ’nün soru hırsızlıklarına yönelik soruşturmalarının en önemli kollarından biri olan ALES’le ilgili harekete geçen savcılık, 2005-2013 seneelri arasında gerçekleştirilen toplam 16 adet sınavı incelemeye aldı. Soruşturma bünyesinde incelenen 16 sınava ait tüm soruların FETÖ tarafından sınavdan önce ele geçirilerek mensuplarına dağıtıldığı ortaya çıktı.

Savcılık incelemesinde, 2005 ve 2013 seneleri arasında yapılan ALES ile akademik kadroya 27 bin kişinin yerleştiği belirlendi. Bunlardan ortalama 20 bin kişinin sınavının şüpheli olduğu ifade edildi. FETÖ bağlantıları da ortaya çıkan şüphelilerin girmiş olduğu tüm sınavlar ile aldıkları puanlar incelendi. 2004-2014 seneleri arasında olan sınavlardan yüksek puan alarak devlete kurumlarına giren kişileri incelemeye alan ÖSYM, ALES şüphelilerini ‘eşdeğer’ sınavla araştırıyor. ALES’e giren adayların akademik kadroya girebilmesi için yabancı dil sınavından da geçerli puan alması gerekiyor. ÖSYM de, “çalıştım, yaptım” savunmasını yapan şüpheli akademisyenleri, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan eşdeğer sınava soktu. Şüphelilerin söz konusu sınavlarda başarı gösteremediği hatta hiç bilmediği dilden yüksek puan alan akademisyenlerin de olduğu ifade edildi.

FETÖ'nün sorularını çaldığı 2008 ve 2009 senelerinde gerçekleştirilen ALES'de 32 bin 300 kişi birinci oldu. FETÖ’nün soru hırsızlığının ortaya çıkmasından sonra ALES’teki dahi sayısın da düşüş yaşandığı görüldü. 2016 ALES’e giren 332 bin kişiden sadece 140 birinci çıkabildi.