Aksungur ve Altınay Hem Yerde Hem Gökte

Türkiye insansız hava taşımacılığında son teknolojiyi kullanarak önemli adımlar atarken, bu durum birçok alanda kolaylık sağlıyor. İnsansız kargo taşımacılığı ile TIR filoları, kargo gemileri ve hatta savaş uçakları eskiye göre daha az kullanılacak.

Aksungur ve Altınay Hem Yerde Hem Gökte

Aksungur ve Altınay Hem Yerde Hem Gökte

Son 10 yıldır önemli yatırımlar yapan Türkiye, bu yatırımların meyvesini her alanda toplamaya devam ediyor. Özellikle İnsansız Hava Araçları ile birçok alanda etkinlik gösterilirken, kargo taşımacılığı modelleri üzerine de çalışılıyor.

Kargo taşımak için üretilen Altınay, 50, 100 ve 150 kg yük taşıma kapasitesine sahip ve 3 modeli bulunuyor. İlk uçuş 2019 yılının sonlarında 75 kilogram yük ile gerçekleştirilmişti. 10.000 feet uçuş irtifasına sahip olan uçuş testleri devam eden Albatros'un da Rotor sayısı 12 ila 20 arasında değişiyor. Ayrıca Altınay ve Unidef, Albatros PF-556 Microgun ile donatılacak.

SİLAH TAŞIYABİLECEK

Öte yandan, 5,56 mm Gatling tipi silah da entegre edilecek. Albatros kargo modüllerinin yanı sıra silah da taşıyabilecek. Gatling tipi çalışma prensibine ve 6 namluya sahip olan PF 556 Microgun ise dakikada 2000'den fazla atış yapabiliyor.

İnsansız kargo taşımacılığı ile yaşanan birçok sorunu ortadan kaldırarak daha hızlı ve güvenli bir taşımacılık hizmeti verilmesi planlanıyor. Bu teknoloji ile kargo gemileri, TIR filoları ve hatta savaş uçakları bile eskiye nazaran daha az kullanılacak.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR