Türkiye' nin ilk nükleer santralini inşa edecek olan Akkuyu Nükleer Anonim . Şirketi ' nin yeni Genel Müdürü Yuriy Galanchuk oldu.

OLEG TİTOV ESKİ VAZİFESİNE GERİ DÖNDÜ

Anadolu Ajansı muhabirinden gelen bilgiler doğrultusunda, şirketin Genel Müdür Vekili Oleg Titov da Operasyonel Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı vazifesine geri döndü.

Rusya Nükleer Güç Santrali (NGS) Müdürlüğü Başkanı olarak 2007' de vazife başına geçen Galanchuk, 2012 senesinde Concern Rosenergoatom Anonim . Şirketi. kuruluşunda Leningrad NGS- 2 İnşaat Direktörlüğü vazifesine getirildi.

Akkuyu Nükleer A. Ş. Genel Müdürü olan Galanchuk, bu enerji sektöründe 3 seneyi aşkın iş deneyimi bulunan ve bundan önce bilhassa İran ve Rusya devletlerindeki  nükleer güç santrallerinin işletmeye alınması prosedürlerini yönetti.

TAM DÖRT ADET REAKTÖRDEN OLUŞACAK

Mersin Akkuyu NGS Projesi' ne dair yapılan ilk anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalandı. Mersin  Akkuyu' da yapılacak olan santral dört bin sekiz yüz mega vat gibi bir kurulu güce sahip olarak  dört  reaktör' den oluşması kesinleştirildi. Santralin 2023 senesinde hayata çeirilmesi, hayata girmesi hedeflenmektedir.