Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi esnasında komuta merkezi olarak kullandığı ortaya çıkan Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın ikinci celsesi başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki duruşma salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da içerisinde yer aldığı müşteki avukatları ve bazı müştekiler iştirak ediyor.

Duruşmada hazır bulunanların tutanağa geçirilmesinden sonra sanıkların savunmaları alınacak.
Mahkeme Başkanı Selfet Giray, dünkü görüşme sonunda, savunması alınacak ilk sanıkların, darbe girişimi esnasında Akıncı Üssü'nde oldukları meydana çıkan Kemal Batmaz, Harun Biniş ve Nurettin Oruç olacağını haber vermişti.

İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminin merkezi Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 481 kişi hakkında iddianame hazırlamıştı. FETÖ elebaşı Gülen, örgütün "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu iddia edilen Öksüz ile sivil şüphelilerden Batmaz, iddianamedeki ilk 3 sanık olarak belirtilmişti.

Sanıklardan 461'inin tutuklu bulunduğu davada, adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 18 kişi tutuksuz olarak yargılanacak. Aralarında Gülen ve Öksüz'ün de yer aldığı 7 firari sanık hakkında ise yakalama kararları mevcut.