Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi esnasında komuta merkezi olarak kullandığı ortaya çıkan Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın dördüncü haftadaki duruşmaları bitti. Kurban Bayramı’nın gelmesi ile beraber ara verilen davada, duruşmalar 6-15 Eylül tarihleri arasında sanık savunmaları ile birlikte devam edecek.

Davanın 21 Ağustos'ta gerçekleştirilen 15. duruşması, darbe girişimi sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı Komutan Vekilliği yapan eski albay Ali Eraslan'ın savunması ile başlanmıştı.

Davanın 15. duruşması, zamanın Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'yı engellemeye çalıştığı öne sürülen sanık eski albay Fatih Yarımbaş'ın savunmasıyla bitti.

MİTT'LE İLGİLİ KRİTİK GELİŞME

MİT Müsteşarı hakkında soruşturma yapılabilmesi için Cumhurbaşkanının izni alınması gerekecek. Soruşturma izni verilmesi veya verilmemesi kararlarına karşı 10 gün içinde Danıştay Birinci Dairesine itiraz yapabilecek. İtirazlar en geç 3 ay içinde karara bağlanıyor ve verilen kararlar net olacak. İzin verilmesi üzerine soruşturma Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından yapılacak.

MİT'E TSK'DA SORUŞTURMA İZNİ

Milli Savunma Bakanlığı ve TSK'da görev yapan yetkililere ilişkin istihbarat hizmetleri MİT tarafından yürütülecek. MİT, güvenlik soruşturması çerçevesinde Bakanlık ve TSK personeli hakkında kıt'a içinde veya dışında her türlü araştırma yapabilecek.