AK Parti’de restorasyon sürecinin esasları belirlendi. Buna göre, halkoylamasının neticelerinin seçimlerle karşılaştırılması, kanaat önderlerinin yönlendirmeleri ve milletvekilinin bölgesindeki halk nazarından itibarı göz önünde bulundurulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı’na gelişinin ardından yaptığı grup toplantısında AK Parti’deki yorgunluğa dikkat çekmiş ve teşkilatların yapısının yeniden ele alınacağını açıklamıştı.

KANAAT ÖNDERLERİNE GİDİLECEK

Bu bağlamda AK Parti teşkilatlarının tazelenmesi sürecinde belirlenen üç prensip uyarınca yenilenmeye gidileceği biliniyor. Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan birinci MKYK toplantısında bu ilkeler belirlendi. Haziran ayının son haftasında yapılacak kongrede bu doğrultuda adımlar atılacak.

ANKET DÜZENLENİYOR

16 Nisan’daki referandumun yerel seçimlere dair önemli veriler sunduğunu dile getiren parti kurmayları, restorasyon sürecinin ilk parçasının referandum ile seçimlerin kıyas edilmesi olduğunu ifade ediyor. Bunun sebebi olaraksa, bazı yerlerde teşkilat çalışmalarının eksikliğinden kaynaklanan referandumdaki oy oranının düşüklüğü gösteriliyor.
Yenilenme sürecinin usulüne ilişkin ikinci karar ise, önceden Ak Parti teşkilatlarında görev almış kişilerin ve bölgelerdeki kanaat önderlerinin fikirlerine danışılması. Ev ziyaretleri, üniversitelerde paneller, mahalle ve köylerde halk buluşmaları tertiplenerek görüş alış verişlerinde bulunulacak.

Üçüncü yöntem ise anket yapılması. Halkın düşüncesinin öğrenilmesi amacıyla adımlar atılacak.
Bilhassa belediye idarecileriyle parti teşkilatı arasındaki çalışmaların ahenksizliği hakkında sorun tespit eden Cumhurbaşkanı, bu sorunun üzerine eğilinileceğini belirtti.