Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Yenikapı'da gerçekleştirilecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılacak olmasını "son derece memnuniyet verici" olarak değerlendirdi.

 
 

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye şükranlarını sunan Yazıcı, Türkiye'nin 15 Temmuz'da büyük bir felaketi, birlikte göğüs gererek atlattığını kaydetti. Darbe girişimi nedeniyle büyük kayıplar yaşayan Türkiye'nin, Türk siyaseti açısından ise önemli kazanımlar yaşadığını aktaran Yazıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, ardından Pazar günü yapılacak mitinge davet etmesinin de siyasi zeminde dayanışma açısından önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ısrarlı bir şekilde muhalefet partisi liderlerini mitinge davet ettiklerini hatırlatan Yazıcı, "Muhalefet partilerinin de buna çok olumlu cevap vermeleri, takdire şayandır. Kazanan millettir." diye konuştu.

Pazar günkü mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin katılımıyla birlik fotoğrafı verileceğini söyleyen Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu fotoğraf, Türkiye'nin birliğinin, bütünlüğünün en önemli göstergesi. 81 ilimizde de oradaki miting görüntüleri izlenecek. Sanırım dünya da bu tabloyu ibretle izliyor. Dünyada başka bir örneği yok. İlk defa Türkiye'de yaşanacak bir birlik bütünlük göstergesi. İnşallah siyasetimiz bunları çok iyi değerlendirir. Bu sağlanan süreç zedelenmez. Bizim ortak paydalarımız var, değerlerimiz var. Vatan hepimizin, bayrak hepimizin. Bir milletiz. Türkiye Cumhuriyeti devleti, 79 milyon insanın birliği, bütünlüğü, kardeşliği Türkiye'nin en büyük hazinesidir."

Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, siyasetin de bundan sonra projeler üzerinden yürümesi temennisinde bulundu.

Türk milletinin geçmiş darbelerden ders aldığını ve artık "Egemenlik, ordu, silah benim, bu silahı bana doğrultamazsın, silahın gücünden daha güçlüyüm" duruşu sergilediğini belirten Yazıcı, "İnşallah elde ettiğimiz bu zemini, bu süreci çok basiretli bir şekilde değerlendiririz. Türkiye 2023 hedeflerine daha emin, daha hızlı bir şekilde yürür." ifadesini kullandı.

Birlik ve beraberlikten Türkiye'nin kazançlı çıkacağını ifade eden Yazıcı, bu durumun bölge açısından da önemli olduğunu kaydetti.

Yazıcı, Avrupa'nın ise çifte standartlı davrandığına dikkati çekerek, Türkiye'de yaşanan darbe girişimini Avrupa'nın iyi okuyamadığını ya da okumak istemediğini söyledi.