Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, "Aday olmanın ağırlığı" adıyla yayımlanan yazısında Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerle alakalı kulis yazdı. Sarıkaya, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkanı Mehmet Özhaseki'nin Ankara adaylığının kesinleşmek üzere olduğunu iddia etti.

"KESİNLEŞMİŞ GİBİ''

"AK Parti kulisinde konuşulanlara göre Kayseri milletvekili, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin Ankara Büyükşehir adaylığı kesinleşmiş gibi" diyen Sarıkaya, şu şekilde devam etti: "Benzer bir durum TBMM Başkanı Binali Yıldırım konusunda da geçerli. Ekonomi gazetecisi ağzıyla söylersem, AK Parti'de Yıldırım'ın İstanbul adaylığı satın alınmış."

"İZMİR İÇİN İKİ İSİM VAR''

Sarıkaya, İzmir için AK Parti'de iki ismin ön planda olduğunu söyledi. "İlki İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, diğeri de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu" diyen Sarıkaya, şunları söyledi: "Soylu'nun yakın çevresine, "Daha yapacak çok işimiz var, işimize bakalım" dediği söyleniyor. Özgener'in ise Ticaret Odası Başkanlığı'nda başlattığı projeleri bitirme kararlılığını devamlı dile getirdiğinin altı çiziliyor." diyen Sarıkaya, "Dikkat çeken, muhalefet gibi iktidar partisinde de büyükşehir adaylıkları için adı geçen sayısının az olması." dedi.

''BELEDİYE BAŞKANLARIYLA TERS DÜŞMÜŞLER"

"AK Parti'de nedeni konusunda öne sürülen nedenlerden biri, eski büyükşehir belediye veya il başkanlarının ağırlıklı kısmının bu dönem milletvekili olması. Örneğin Samsun'un da dahil olduğu bazı illerde milletvekilleriyle belediye başkanları birbirlerine ters düşmüş. İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir'in de arasında bulunan şehirlerde büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmış olması da bu makamlara teveccühü azaltmış."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.