AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, "AK Parti ile MHP arasında herhangi bir mesele söz konusu olmamaıştır. AK Parti ile MHP arasında liderler seviyesinde herhangi bir kriz yaşanmamıştır. Kimi genel başkan yardımcılığı düzeyinde yapılan açıklamalardan hissedilen rahatsızlık da tarafımızdan zaten açıklanmıştır." ifadelerini kullandı.

'BU SİYASİ İRADENİN ALDIĞI BİR KARARDIR'


Ünal, Merve Kavakçı'nın Kuala Lumpur Büyükelçiliğine tayin olmasıyla alaklı şu ifadelere yer verdi:

"Bu, siyasi iradenin aldığı bir karardır ve bu kararı birilerinin eleştirmiş olması da siyasetin doğasında vardır. Ancak şunu da akıldan çıkarmamak gerekir ki bu ülke, Sayın Merve Kavakçı'nın kişiliğinde bir inanç ve kıyafet özgürlüğünün nasıl engellendiğine de ne yazık ki şahit olmuştur. Türkiye gibi özgürlüklerin, demokrasinin ve hukuk devletinin kıymetinin her zaman altının çizildiği bir ülkede geçmişte yaşanmış böyle bir tatsızlığın bugün bir iade-i itibar gibi tekrardan bir devlet tasarrufu ile eyleme dönüşmesini birilerinin yadırgamasını açıkçası anlamıyorum."

MERVE KAVAKÇI

merve kavakçı milletvekilliği döneminde meclise başörütüsü ile girdiği için dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından salondan attırılmış ve ardından milletvekilliği düşürülmüştü.