Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı koyduğu sırada şehit düşenlerin anısına kutlama yapılmayan AK Parti Genel Merkezi önündeki program, şehitler ve gaziler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Başbakan Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile partilileri selamladı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski bakanlardan Hüseyin Çelik ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, alana birlikte geldi.

Şehitler için Fatiha okunan törende, AK Parti'nin 15 yıllık hikayesini anlatan sinevizyon gösterildi. Alandakilerin, genel merkez önüne kurulan dev ekranda izlediği sinevizyonda, 15 yıl önce Türk siyasi tarihinin yeniden yazılmaya başlandığı belirtildi.

Sinevizyonda, "Erdemliler Hareketi" olarak ortaya çıkan AK Parti'nin 14 Ağustos 2001 tarihinde, Türk ve dünya sahnesinde yerini aldığı hatırlatıldı.

"Millet beklediği başbakana kavuştu"

O dönemde, "Muhtar bile olamayacak." denilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, okuduğu şiir bahane edilerek milletten ayrı düştüğüne işaret edilen sinevizyonda, bu yasağın, Meclis'in ortak iradesiyle kaldırıldığı ve milletin, beklediği başbakana kavuştuğu vurgulandı.

Sinevizyonda, 367 krizi, 27 Nisan e-muhtırası, kapatma davası ve "411 el kaosa kalktı" manşetleriyle özgürlüklerin önünü kapatmak isteyenlerin, milletin inancı ve kararlılığı karşısında geri adım atmak zorunda kaldığı ifade edilerek, AK Parti'nin hayata geçirdiği mega projelere yer verildi.

15 dakikalık sinevizyonda, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı, 17-25 Aralık darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesi, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım'ın Başbakanlığı süreçleri gibi AK Parti'nin siyasi tarihindeki önemli noktalar anlatıldı.

AK Parti'den 15. yıla özel sinevizyon

14 Ağustos 2001'de Türk siyasi hayatında yerini alan AK Parti, 15. kuruluş yıl dönümünü Genel Merkez önünde oluşturduğu bir platformla kutluyor. AK Parti 15. yıl kuruluş yılı kutlamalarına özel bir sinevizyon gösterisi yayınladı. İşte o muhteşem sinevizyon gösterisi.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı meydanlara çağırması ve TBMM'nin olağanüstü koşullarda toplanmasına ilişkin görüntülerin yer aldığı sinevizyonda, darbe girişimine karşı koyduğu sırada şehit düşenler, "Vatan size minnettardır" denilerek anıldı.
Sinevizyonda, FETÖ'nün darbe girişimine karşı koyduğu sırada şehit düşen reklamcı Erol Olçok ile oğlu Abdullah Tayyip Olçok'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dilendi.

Şehit Halisdemir'in fotoğrafı alandakiler tarafından alkışlandı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda, darbeci general Semih Terzi'yi vurduktan sonra darbeciler tarafından şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in fotoğrafı, alandakiler tarafından alkışlandı.

Programda, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın gönderdiği tebrik telgrafı okundu. Kahraman telgrafında, "Milletimizin iradesine saygı ve bağlılığı esas alan, millet-devlet yakınlaşmasını tesis eden, siyasi tarihimizde eşine ender rastlanan şekilde, her seçimde halk desteğini daha da artıran, ilkeli ve düzeyli siyaset anlayışıyla millete hizmet etmeyi prensip edinen, memleketin her yanının adil bir şekilde kalkınması gayesiyle fedakarca bir çalışma yürüten partimizin, 15. kuruluş yıl dönümünü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum." ifadesine yer verdi.

Daha sonra bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapatılan bölgeye gelen vatandaşlar, üst aramaları yapıldıktan sonra programın olduğu yere alındı.

Program süresince bir polis helikopteri sürekli uçarak yerdeki birliklerin koordinasyonuna yardımcı oldu. Etkinlik alanının çevresindeki yüksek binalara ise keskin nişancılar yerleştirildi.