Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde sürekli dile getirdiği kadrolarda değişim için düğmeye bastı. Hafta sonu başlaması planlanan ilçe kongreleri ve sonrasında gerçekleştirilecek il kongrelerinde teşkilatların yüzde 40-50’si değişmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın metal yorgunluğa işaret ederek verdiği revizyon sinyali için düğmeye basıldı. Bu doğrultuda bir ay boyunca kapsamlı bir çalışma yürütülerek, adaylarla ilgili geniş bir rapor hazırlandı. Rapor önceki gün AK Parti’nin MYK toplantısında Erdoğan’a sunuldu.

KISIR KAVGALAR BİTSİ

Reis-i Cumhur Erdoğan’ın kongre sürecinde daha fazla çalışılması gerektiğini ifade ederek yenilecek kadrolarda daha çok kadın ve gencin görev alması gerektiğini ifade ettiği ögrenildi. İlk sınavın Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler olduğunu belirten Erdoğan’ın, il kongreleri bittikten sonra sahaya güçlü bir şekilde inilmesi gerektiğinin altını çizdiği ifade edildi. Adayları belirlenirken illerdeki kısır kavgaların bir kenara bırakılması gerektiğine değinen Erdoğan’ın halkta karşılığı olan isimlerin yönetimde yer alması gerektiğini açıkladı.

YORULANLAR GİDECEK

Erdoğan’ın ‘yorulan varsa kenara çekilsin’ uyarısının ardından şu ana kadar Bursa, Yozgat, Uşak ve Karaman il başkanları aday olmayacaklarını açıklarken bu rakamın önümüzdeki günlerde artabileceği belirtildi.