AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun gündemden düşmeyen konulardan biri olan seçim tarihi hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Sorgun, AK Parti'deki kongre süreci ve yerel seçim tarihinin öne çekileceği yönündeki iddialarla ilgili olarak, ‘AK Parti seçimleri zamanında gerçekleştirmeye dikkat eden bir parti. Bir iki istisna dışında bu böyle sürdü. Ülkenin iç ve dış koşulları bunu gerektirdi. Erken seçim yapılmamasına özen gösterdik. Bu doğrultuda planlanan anayasal takvim 24 Mart 2019’da yerel seçimler, 3 Kasım 2019’da da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçiminin gerçekleşmesine yönelik. Umarız ki ülkenin iç ve dış şartları bu kararı değiştirmeye yönelik olmaz.’ dedi.

BEKİR BOZDAĞ’DAN SERT TEPKİ

Diğer yandan, Başbakan Yardımcısı Bozdağ, erken seçim hakkında yaptığı açıklamalarda, ‘Muhalefet kendi çıkarları doğrultusunda beklentiye girmiş durumda ancak erken seçim gibi bir durum yok ortada. Görüldüğü gibi AK Parti iktidar olduğundan itibaren belirttiği gibi seçimleri vaktinde yapmak gibi bir gelenek oluşturdu. 2007 yılında zorunlu olarak birkaç ay erkene gidildi ama ilerleyen dönemlerde seçimler hep vaktinde gerçekleşti. Bu geleneğin devamını sağlayacağız. Seçim, 2019 yılının 3 Kasım'ında gerçekleşecektir.’ Demişti.