Aile Şehit Listesi Sorgulama Sistemi Yeniden Açıldı!

MSB'nin "Şehit Listesi Sorgulama" binlerce kişinin ilgi odağı olmuş yoğunluktan dolayı sistem askıya alınmıştı. MSB, Şehit Tespit Listesi'ni bugün tekrardan kullanıma açtı.

Aile Şehit Listesi Sorgulama Sistemi Yeniden Açıldı!

Milli Savunma Bakanlığı, 2008 yılında vatandaşların Şehit Listesi'ni görüntüleyebilmesi için şimdiye kadar yapılan savaşlarda şehit olan isimleri internet ortamına aktardı. İnternet sitesinde yer alan Şehit Listesi sistemiyle birlikte vatandaşlar büyüklerinin herhangi bir savaşta şehit olup olmadığını görüntüleyebiliyor.

TEKRARDAN HİZMETE AÇILDI

Şehit sorgulama hizmeti vatandaşın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Yoğun talep nedeniyle askıya alınan liste bugün Milli Savunma Bakanlığı tarafından tekrardan açıldı.

MSB ŞEHİT SORGULAMA NASIL YAPILIR?

MSB şehit sorgulama işlemi için ilk olarak kişinin Adı, Baba Adı ve Doğum Yılı'nın doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor. Daha sonrasında sorgulama butonuyla birlikte sistem çalışıyor ve eğer sorgulanan kişi herhangi bir savaşta şehit düştüyse, bu bilgi ekranda görüntüleniyor.

MSB ŞEHİT SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

SOY AĞACI SORGULAMADA DAHA ESKİ TARİHLERE NASIL GİDİLİR?

e Devlet'in resmi web sitesi https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ aracılığıyla hizmete sunulan alt üst soy ağacı bilgisi sorgulama, yoğunluk ve alt yapı yetersizliğiyle kilitlenmesinin ardından yeniden vatandaşların erişimine açıldı. Vatandaşlar e-Devlet bünyesine eklediği soy ağacı sorgulama hizmetiyle birlikte 1800'lü yıllara kadar soylarını detaylı bir şekilde görüntüleyebilme olanağı elde edebilecekler. Öte yandan araştırmacılar da 1800'lü yıllardan da daha eski tarihlere ulaşmak isteyen vatandaşlar için bunun mümkün olabileceğinin açıklamasını gerçekleştirdi. Konuya ilişkin aile tarihi araştıran ve 1300'lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, soy ağacı sorgulamada daha eski tarihlere gidilebileceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR