Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 81 ile Kovid-19 Genelgesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, huzurevi ile engelli bakım merkezi ile çocuk evleri sitesinde görev alan çalışana yönelik alınması gereken koronavirüs tedbirleriyle ilgili kuralların anımsatıldığı genelgeyi 81 şehre yolladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 81 ile Kovid-19 Genelgesi

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında bakanlık, koronavirüs önlemleri çerçevesinde yolladığı genelgede, bilhassa huzurevi ile engelli bakım merkezi ve çocuk evleri sitesi ve bu kuruluşlarda çalışan personel ile ilgili şubat ayından itibaren yürütülen sıkı önlemlerin gelecek günlerde de süreceğini hatırlattı. Alınacak tedbirler ile uygulamalarla alakalı kuralların anımsatıldığı genelgede, şu uyarılar yer aldı:

"Bu kurumlarda çalışan personelin vardiyaları öncelikle 14 günlük dönemler olarak düzenlenmeye devam edilecek. Hastane dönüşünde izolasyon süresi ise 14 olarak uygulanacak. 14 gün izolasyon mümkün değil ise en az 10 gün izolasyon yapılacak. Nisan ayından bu yana yapılan, personele çalışmaya başlamadan önce uygulanan PCR testi yine devam edecek. Vardiya öncesi test yapıldıktan sonra kişilerin tam izolasyon kurallarına uyarak izole olmaya devam etmesi, test sonucu açıklanmadan personelin çalışmaya başlatılmaması, yapılan PCR test sonucu negatif olarak bildirilen personelin çalışma alanına alınmasına özen gösterilecek."

SOSYAL ETKİNLİKLER YAPILMAYACAK

Kurumda görev alan personelin birbirleriyle sosyalleşmesinin mümkün olan en minimum seviyede tutulacağı ifade edilen genelgede, şu ifadeler yer aldı:

"Kişilerin toplu olarak bir arada yemek yemeleri engellenecek. Bakanlığa bağlı yerlerde sosyal etkinliklere izin verilmeyecek. Kuruluşlara acil durumlarda alınan misafirlerin kesinlikle 14 gün süre ile izole edilmesi, 14 günlük izolasyon süresi sonunda test yapılması ve test sonucu negatif olarak bildirilen kişilerin odalarına alınması sağlanacak. Hastanede yatarak tedavi görenler tedavilerinin tamamlanması ve sonrasında 24-48 saat ara ile yapılacak iki PCR test negatifliğinin görülmesinden sonra hastaneden taburcu edilecek. Temaslı olarak tespit edilen kişilerin izolasyonlarının bulundukları yerlerde tek kişilik alanlarda yapılması, tek kişilik alanlarda mümkün değil ise en az sayıda kişi ile olacak şekilde izolasyonları sağlanacak. Temaslı takipleri, temaslı algoritmasına göre yürütülecek."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR