AİHM'den Gülmen Ve Özakça'ya Ret!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan başvuruyu kabul etmedi.

AİHM'den Gülmen Ve Özakça'ya Ret!

Alınan bilgiye göre, Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olan ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde davaları süren Gülmen ve Özakça'nın avukatları aracılığıyla AİHM'e yaptıkları tahliye başvurusu kabul edilmedi.

29 Haziran 2017 tarihinde yapılan başvuruda, açlık grevi neticesi sağlık sorunları yaşadıkları, tutukluluk şartlarının sağlık durumlarını daha da kötüleştirdiği aktaran Gülmen ve Özakça'ya AİHM, daha evvel de açlık grevini sona erdirme ve gerekli tıbbi muayenelerin yapılması için yetkililerle etkin şekilde iş birliği yapma davetinde bulunmuş, hükümetten de başvuranların sağlık durumlarıyla alakalı bilgi istemişti.

AİHM, bugün verdiği ret kararında, mahkemeye iletilen sağlık raporları ve diğer bilgiler doğrultusunda, Özakça ve Gülmen'in Sincan Devlet Hastanesinde tutuklu olmalarının, başvuranların hayatı açısından gerçek ve yakın bir tehlike oluşturmadığını aktardı. Bunun dışında AİHM yaptığı değerlendirme sonucunda, Gülmen ve Özakça'nın tedbiren tahliye istekelrini reddetti.

AİHM AÇLIK GREVİNE SON VERMEYE DAVET ETTİ

AİHM bunun haricinde Gülmen ve Özakça'yı açlık grevine son vermeye çağırdı.
Başvuranların "yaşam hakkı" ve "kötü muamele yasağı" dahilinde gerekli tüm önlemlerin alınması ve hastanede bakımlarının titizlikle sağlanmasının hükümetten beklendiği kaydeden AİHM kararında ayrıca açlık grevini sonlandırmak gerekip gerekmediğine karar vermek amacıyla cezaevindeki hastanede, başvuranların istediği takdirde kendi seçtikleri hekim ile görüşebilmesine imkan tanınması istendi.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri