Şık'la konuştuğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş yaptığı açıklamada, "Savcılığın talimatı üzerine, Güvenlik Şube'ye bağlı polislerce gözaltına alındığını söyledi. Avukatının edindiği bilgiye göre; suçlama örgüt propagandası yapmakmış" dedi.

Ahmet Şık, Mart 2011'de Ergenekon soruşturması kapsamında yürütülen Oda TV davası kapsamında tutuklanmış ve yaklaşık bir yıl cezaevinde kalmıştı. Şık, o dönem gözaltına alınmadan önce Gülen örgütünün devlette yapılanmasını anlatan bir kitap yazıyordu.

GÖZALTINA ALINMA NEDENİ TERÖR PROPAGANDASI

Sosyal medyada ve çalıştığı Cumhuriyet Gazetesinde Terör örgütü PKK lehine yazı ve paylaşımları ile dikkat çeken Ahmet Şık, İstanbul Başsavcılığı’nın talimatı üzerine terör örgütü propagandası yapmak suçlaması kapsamında gözaltına alındı.
Cumhuriyet gazetesindeki çeşitli yazıları ve sosyal medya hesaplarında terör örgütü PKK lehine ifadeleri ile dikkat çeken Ahmet Şık gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından verilen gözaltı kararı üzerine bu sabah adresinden gözaltına alının Ahmet Şık hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçlaması ile soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

Ahmet Şık'ın gözaltına alınması gerekçesinin çeşitli sosyal medya paylaşımları ve Cumhuriyet Gazetesi'ndeki çeşitli yazıları olduğu öğrenildi.

Ahmet Şık'ın suçlamaya konu yazı ve mesajlarında; Cizre'de terör örgütü ile mücadele eden güvenlik kuvvetlerini şiddet uygulamakla suçladığı, Türkiye Cumhuriyetini suçladığı, MİT TIR'ları olayını tezgahlamaktan yargılanan eski Savcı Özcan Şişman ile bir olup Reyhanlı saldırısını MİT'in yaptığına yönelik iftira attığı iddia edildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen Şık'ın PKK elebaşlarından Cemil Bayık ile Kandil'de röportaj yaptığı biliniyor. Şık ayrıca DHKP-C tarafından katledilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden iki teröristle de röportaj yapıp Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlamıştı. Kaynak:Sabah