Olaya ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Yayha Kemal Gezer, Nezih Özbirinci, Uğur Adıyaman, Kamuran Ergin, Fuat Elmas, Soner Arık ve Ahmet Şengüler şüpheli, Ahmet Hakan Coşkun, Sari Demir ve Cemal Ceyhun Kıral mağdur müşteki sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, tutuklu şüpheli Ahmet Şengüler hakkında, "mala zarar verme", "kasten silahla yaralamaya teşebbüs", "basit yaralama", "kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından 3 yıldan 12 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

Diğer 6 şüpheli hakkında ise "mala zarar verme", "kasten silahla yaralamaya teşebbüs", "basit yaralama","kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" suçlarından ayrı ayrı 2 yıl 8 aydan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, şüphelilerin, Ahmet Hakan Coşkun'un gazetede yazdığı köşe yazıları ve televizyon programlarındaki konuşmalarını tasvip etmedikleri için husumet besledikleri, bu nedenle dövmeyi planladıkları anlatıldı.

İddianame, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi halinde şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Savcılık, yeterli delil elde edilemediğinden, "örgüt" suçundan tüm şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verdi.