İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları;

Dönüşüm için ilk kazmayı vurduğumuz yerde ilk anahtarı vermenin gururu içindeyiz. Kimseyi mağdur etmeden 140 bin metrekarelik inşaat alnına sahip İstanbul'un en güzel yerleşim merkezlerinden birini kurduk. Yüzde 70'i yeşil alan okul ve camii gibi ortak kullanım alanlarından oluşan zaten bir alan şu anda var. Hedefimiz çok büyük. Türkiye genelinde 6.5 milyon yapıyı bu şekilde dönüştümeyi hedefliyoruz. Modern yapılara evet.

Bu projeyi rant olarak ifade edenler gelsinler buraya bir baksınlar. Onların öyle bir derdi yok ki. Onlar sadece itham etsinler. Ah Geziciler ah... Çarpık yapıların yerinde şimdi nasıl bir modern yapının oluştuğunu gözlerini görüsnler. Onların gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar, onların dili var hakkı söylemezler.

Ne diyo çıkmış kanımızı dökerler diyor. Bizim öyle bir derdimiz yok o dert sen de ve senin geçmişinde var. Rahmetli Menderes'i ipe gönderen sizsiniz. Biz ancak bölücü terör örgütüyle bu mücadeleyi veririz. Bizim demokrasi mücadelemizde bu konuşulamaz. İnsan olan bu durumu görünce geçmişte yaptıklarından dolayı utanır, çıkıp özür diler. Bunlar zaten bizim muhatabamız da değil. Bizim için mühim olan milletimizdir.