Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) personeli başta olmak üzere tüm güvenlik kuvvetleri, ülkenin barış ve huzur ortamını bozmayı amaçlayan, çocuk, genç ve yaşlı gözetmeksizin saldırı yapanlar terör örgütü PKK militanlarına yönelik kararlı mücadelesine devam ediyor.


MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR


Kent merkezi ya da kırsal arazi demeden gece gündüz PKK'lı teröristlerin yakasını bırakmayan, haftalarca arazide kalan güvenlik kuvvetleri, örgüte yönelik yaz ayında da yoğun operasyonlar yaptı. Kış ve bahar aylarında kırsalı PKK'ya dar eden güvenlik güçleri, yaz döneminde de kararlılıkla sürdürülen operasyonlarla bölücü terör örgütü PKK'ya ağır darbe indirdi.

 

Terör örgütü PKK'ya ağustosta da ağır darbe


176 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ


Terör örgütü PKK militanlarının 1-31 Ağustos'taki saldırılarında 13 güvenlik görevlisi şehit oldu. Öğrenci, muhtar ve işçilerin de aralarında yer aldığı 6 sivilin hayatını kaybettiği bu saldırılarda, bir çocuk yaralandı. Operasyon ve terör saldırılarında yaralanan 24 güvenlik görevlisi tedavi altına alındı.

Güvenlik güçleri, ülkenin barış ve huzuruna karşı hain saldırılar gerçekleştirilen terör örgütü PKK'ya yurt içi ve dışında hava ve kara operasyonlarıyla karşılık verdi. Ağustos ayında yurt içi ve dışındaki operasyonlarda 176 terörist etkisiz hale getirildi.


35 SIĞINAK VE BARINAK İMHA EDİLDİ


Terör örgütü PKK açısından barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanılması nedeniyle önemli olan başta Hakkari, Şırnak, Mardin, Diyarbakır ve Siirt olmak üzere yurt genelindeki çeşitli bölgeleri teröristlerden temizlemek ve örgüt militanlarının tekrardan toparlanmasını önlemek hedefiyle başlatılan operasyonlara aralıksız devam ediliyor.

Güvenlik güçleri tarafından ülke çapındae ağustos ayının ilk 24 gününde yapılan operasyonlarda, 62 piyade tüfeği, 4 makineli tüfek, 4 keskin nişancı tüfeği, bir roketatar, 2 AT-4 güdümlü tanksavar silahı, 5 av tüfeği, 3 tabanca ele geçirildi. Ayrıca, 2 bin 920 kilogram amonyum nitrat, 50 el bombası, 6 bin 659 hafif silah mühimmatı, 2 antitank mayını, bin 814 adet uçaksavar mühimmatı ile yaşamsal malzemeler de bulundu. Operasyonlarda 62 el yapımı patlayıcı imha edilirken, teröristler tarafından kullanılan 35 sığınak, barınak, mağara ve depo da kullanılamaz hale getirildi.