Edinilen bilgiye göre, 2 Haziran 2017’de 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı sınır birlikleri, Meriç ilçesinden Avrupa'ya yasa dışı yollardan kaçmaya teşebbüste bulunan, aralarında çocukların da olduğu 10 kişiyi saptamıştı.

Haklarında arama emri çıkartılan ve meslekten ihraç edilen FETÖ şüphelileri ile astsubay, doktor ve öğretmen toplam 6 zanlı gözaltına alınmış, şüphelilerin yanındaki 4 çocuk da dahil olmak üzere sınır karakoluna götürülmüştür.

Serem Köyü’nün sınıra yakın yerde gizlenen şüphelileri, çocuklardan birinin ağlaması neticesinde fark eden sınır birlikleri şüpheli kaçakları gizlendiği yerden bularak yakaladı.

Şüphelilerden olan ve aynı zamanda çocukların annesi olan öğretmenlikten ihraç edilen H.C. adli kontrol istemiyle serbest bırakıldı. Şüpheli öğretmen Y.E. ise Tekirdağ'a, 19 Mayıs Üniversitesi'nden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. F.İ. Samsun'a sevk edilmek üzere yer değişikliği yapıldı. Uzunköprü'de adliyeye sevk edilerek Aksaray ve Ankara'daki mahkemelere SEGBİS yoluyla bağlanan şüphelilerden eski astsubay Halil Kumcu, ihraç edilen öğretmenler Fetullah Çatal ve Mustafa Can ise tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevine yerleştirildi.

MENDİ'Yİ KAÇIRANLAR ARASINDA İSMİ GEÇİYOR

Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Halil Kumcu'nun, Ankara Cumhuriyet Savcısı Ender Coşkun'un hazırladığı iddianamede, 15 Temmuz hain darbe gecesi düğün için Ankara Gazi Orduevi'nde olan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Galip Mendi'yi esir alarak Akıncı Üssü'ne götüren şüpheliler arasında yer aldığı öğrenildi.