Afyonkarahisar'da, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Parelel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin sürdürülen soruşturma doğrultusunda adliyeye gönderilen 20 kişiden 9'u için tutuklama kararı verildi.

Alınan bilgilere göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan 20 zanlının emniyetteki işlemleri bitti.

Zanlılar Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde geçirdikleri sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Adliyeye gönderilen 20 zanlının 9'u tutuklanırken, 11 kişi de adli kontrol koşulu ile serbest kaldı.

FETÖ’NÜN AVUKATLARI YAKALANDI

Diğer yandan, İzmir'de, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin yürütülen operasyonda, içlerinde avukatların da bulunduğu 26 şüpheli emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY'nin İzmir Barosundaki yapılanmasına ilişkin soruşturmada, bundan önce gözaltına alınmalarından sonra etkin pişmanlık kararından faydalanan kişilerin verdiği ifadeler kapsamında 33'ü avukat 44 kişi için yakalama ve gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nden kuvetler tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarda, içlerinde avukatların da yer aldığı 26 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

Güvenlik güçlerinin yakaladığı kişilerin içlerinde, FETÖ’nün şifreli haberleşme uygulaması olan ByLock'u kullanan zanlıların olduğu öğrenildi.