Ağrı'da yakalanan 454 Afganistan vatandaşı kaçak göçmenden işlemleri bitirilen 227'si, charter seferiyle ülkelerine yollandı.

Türkiye'ye kaçak yollarla gelen Afgan göçmenler, İl Göç İdaresinin düzenlediği charter seferleriyle ülkelerine yollanıyor.

Ülkelerindeki başta terör ve işsizlik olmak üzere çeşitli sebeplerle İran üstünden umut olarak gördükleri Türkiye'ye kaçak yollarla gelen Afganistan vatandaşı kaçak göçmenler, bölge illerinde güvenlik birimleri tarafından yakalanıyor.

Son günlerde Van, Iğdır ve özellikle Ağrı'yı geçişte kullanırken ele geçirilen Afgan göçmenler, charter uçak seferleriyle ülkelerine geri yollanıyor.

Öğle saatlerinde polis ve jandarmanın elinde bulunan 454 kaçak göçmenden 227'si otobüslerle Ahmed-i Hani Havaalanı'na götürüldü.

Yapılan güvenlik işlemlerinin sonrasında salona alınan göçmenler, sonrasında Afganistan Havayolları'na ait uçağa bindirildi.

Gönüllü olarak ülkelerine gitmek isteyenlerin yer aldığı ilk grubu taşıyan uçak, teknik arıza sebebiyle 2 saat gecikmeli uçtu.

Diğer grup için gece ikinci uçak kaldırılacağı öğrenilirken, yakın zamanda yeni charter seferlerinin de yapılacağı duyuruldu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.