Bu senenin ilk 7 aylık kısmında ülke çapında 26 bin 290 deprem meydana geldi. Deprem verilerinin incelenmesi ve yapılan araştırmalara göre AFAD uzmanları 12 sene içinde yüzde 60’lık bir olasılıkla İstanbul'da büyük bir depremin yaşanacağını öne sürüyor.
Ülkedeki bütün deprem verilerinin toplanıp incelendiği merkezde, 24 saat boyunca sürekli yer hareketliliği takip edilirken, 915 deprem gözlem merkezinden gelen veriler an be an inceleniyor. 2017 deprem verilerine bakılırsa bu yıl ülkenin batı kesimi beşik gibi sallanıyor.

YAKIN GELECEKTE 7'NİN ÜZERİNDE DEPREM

Prof. Dr. Haluk Özener, "Bütün bilim insanları şunu kabul etmiş durumda; Marmara'da yakın gelecekte 7'nin üzerinde bir deprem olacağı açık" açıklamasını yaptı. Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Depremleri nerede ve yaklaşık ne büyüklükte olacağını biliyoruz ama hiçbir zaman maalesef bugünkü teknolojiyle zaman verme şansımız yok" dedi.

Kandilli Rasathanesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Bütün bilim insanları şunu kabul etmiş durumda; Marmara'da yakın gelecekte 7'nin üzerinde bir deprem olacağı açık. Tarih veremiyoruz ama bu tek parçalı bir kırık olabilir, iki parçalı bir kırım olabilir Marmara'da bir deprem olacağı gerçeğini değiştirmez." dedi.