FETÖ'nün sözde "Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı" olduğu tespit edilen şüpheli Adil Öksüz'ün, 15 Temmuz darbe kalkışmasına dair soruşturma esnasında gözaltına alınmasından sonra Ankara Batı Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasıyla alakalı soruşturma bitti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan iddianame, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesine verildi. 

Soruşturma dahilinde 13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve biri Başbakanlık müşaviri 28 şüpheli için yurt dışına çıkma yasağı adli kontrol tedbirinin uygulandığı açıklandı.

İddianamede, 4 şüpheli için "silahlı örgüt üyesi olmamakla beraber silahlı örgüt adına suç işleme, görevi kötüye kullanma, suç delillerini ortadan kaldırma, saklama veya değiştirme, suçluyu kayırma", 21 şüpheli için "görevi kötüye kullanma, suç delillerini ortadan kaldırma, saklama veya değiştirme, suçluyu kayırma", 2 şüpheli için "silahlı terör örgütüne üye olma, görevi kötüye kullanma, suç delillerini ortadan kaldırma, saklama veya değiştirme, suçluyu kayırma" ve bir şüpheli için ise "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme ve suçluyu kayırma" suçlarından hapis cezası talep ediliyor.

Öksüz'ün FETÖ imamı olduğu Başsavcılığa getirilmeden öğrenilmiş


İddianameye göre, 16 Temmuz'da darbe girişiminin merkezi Akıncılar 4. Ana Jet Üssünde, Kazan İlçe Jandarma Komutanlığı ve Kazan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve diğer kolluk personeli tarafından darbe kalkışması eyleminde yer alan firar eden şüphelilerin yakalanması için emniyet önlemleri alındı.

Bu hususta Kazan İlçe Jandarma Komutanı şüpheli Murat Bozdoğan, firar eden darbecileri arazide yakalamak için Kazan İlçe Jandarma Komutanlığında ve Kazan Jandarma Kışla Karakolundaki ekibi görevlendirdi. Bu konu dahilinde diğer şüpheliler Erkan Külah, Abdülsamet Gürler ve Serkan Çoraplı'dan bir ekip kuruldu.

İddianameye göre, ekip, alanda Fethiye Mahallesine doğru giderken Akıncı Üssü yönünde bulunan tarla yolunda, iki sivil kişinin arazide yürüdüklerini fark etti. Örgütün sivil yöneticilerinden Nurettin Oruç ile Ankara Anafartalar Koleji sahibi Hakan Çiçek'i yakalayan jandarma personeli, bu iki kişiyi kışla jandarma karakoluna götürürken, 600 metre mesafede sivil bir kişiyi daha fark etti. Elinde siyah küçük bavul ile bir seyahat çantası olan sivil Adil Öksüz'ü de alan ekip, üç sivili Kışla Karakolu bahçesine bıraktı.