Ülke genelinde FETÖ soruşturmalarına ara vermeden devam edilirken, Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY), yönelik yürütülen soruşturmada ‘ByLock’ kullandığı tespit edilen 35 şüpheli isim yakalanarak gözaltına alındı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ/PDY'ye ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında, FETÖ’nün şifreli haberleşme uygulaması olan ‘ByLock’u kullandığı iddia edilen zanlılar hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele timleri, şehir merkezinde yerlerini tespit ettikleri adreslere operasyon düzenlediler. Eş zamanlı olarak düzenledikleri operasyonda çeşitli meslek dallarından 35 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişiler, Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrollerinin yapılmasından sonra, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldüler.

FETÖ’CÜLER ALMANYA’YA SIĞINMAK İSTİYOR

Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere, Rhein-Zeitung gazetesinde yer alan konuşmasında, Ağustos ayının bitimine kadar diplomat pasaportu bulunduran toplamda 615 FETÖ mensubunun, 250 hizmet pasaportu bulunduran 365 bireyin Federal Göç ve Mülteci Dairesi’ne (BAMF) iltica isteğini yaptıklarını ifade ederek, ‘Bu rakamlar diplomatların ve hizmet pasaportu sahiplerinin ailelerini de içine alıyor. Bu rakam çok önemli ancak istenilen bir rakam değildir.’ dedi.

Maiziere, BAMF’ın söz konusu başvurular ile ilgili, diğerlerinde görüldüğü gibi yasalar ve hukuk çerçevesinde bir sonuca ulaşılacağını belirtti.