Adalet Bakanı Gül: O Eve Yazılan Yazı Hepimizin Evine Yazılmıştır

Adalet Bakanı Gül, İzmir'de Alevi vatandaşın evinin duvarına yazı yazılması hakkında, "O eve yazılan yazı hepimizin evine yazılan yazıdır. Çünkü Türkiye 82 milyon hepimizin evidir." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Gül: O Eve Yazılan Yazı Hepimizin Evine Yazılmıştır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Erzurum Adliyesi'nde, hakim, savcı ve adliye personeliyle yemek yedikten sonra Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı'nı makamında ziyaret etti.

Gül, adliye çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bölgedeki adalet hizmetlerini değerlendirmek ve temaslarda bulunmak için Erzurum'da bulunduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"Yargı paketlerimizin birincisi kanunlaştı. Milletimizin büyük bir beğenisiyle kanunlaşan Yargı Paketi, artık uygulama aşamasında. Büyük bir teveccüh olduğunu görüyoruz. Elbette bu paketler devam edecek. Milletimizin sorunlarını çöze çöze daha fazla hem yargıya güvenin arttığı hem de adalet hizmetlerinin etkinleştiği süreci hep beraber yaşayacağız."

Önceki gün İzmir Gaziemir'de yaşanan Alevi bir vatandaşın evinin duvarına yazı yazılması olayına da değinen Gül, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Bu hadise hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir eylemdir. Bunu şiddetle ve nefretle kınıyoruz. 26 Kasım itibariyle de derhal olay esnasından itibaren İzmir Cumhuriyet Başsavcılığımız soruşturma açmıştır ve kolluk kuvvetlerimiz de her türlü incelemesini yapmaktadır. Bu işi yapan ya da yaptıranların, kişi ya da kişilerin tespiti yönünde titiz bir çalışma devam etmektedir.

Emniyet güçlerimiz de bu tespiti yaptığında elbette hukuk gereken cezayı verecektir. Şu bir gerçektir ki Türkiye'de Alevi'si, Sünni'si, Türk'ü, Kürt'ü ile 82 milyon hep birlikte kardeşiz. Hiçbir evimizin huzurunu hiç kimse bozamaz ve hiçbir kimse mezhebinden, inancından, düşüncesinden, yaşam tarzından dolayı başka bir muameleye de tabi tutulamaz. Türkiye bir hukuk devletidir.

Bu tür fiillere karşı gereken her zaman en ağır şekilde elbette karşılığını bulacaktır. O eve yazılan yazı hepimizin evine yazılan yazıdır. Çünkü Türkiye 82 milyon hepimizin evidir ve o hanenin içerisinde Alevi, Kürt, Sünni, zengin ve fakir fark etmez herkesin hukuku, hukuk devleti olan ülkeye emanettir, hepimize emanettir."

Hukuku koruyacaklarının altını çizen Gül, "Elbette huzura kast etmek isteyenler var, provokasyonlar var. Belki farklı sebeplerde olabilir ama ne olduysa bunun ortaya çıkması için çalışmalar devam etmektedir ama ne olursa olsun hiçbir zaman kardeşliğimizi bozdurmayacağız, provokasyonlara da hiçbir zaman alet olmayacağız.

Devletimiz, hukuk devletidir ve bu tür vatandaşlara, 82 milyonu eşit olan vatandaşa ayrımcılığa asla izin vermeyecektir. Dolayısıyla bu tür provokasyonları ve eylemleri kınadığımı ifade etmek isterim."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR