Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 950 hakim ve savcı alımı için sınav yapılacağını duyurdu.

Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "950 yeni hakim ve savcı almak üzere 24 Aralık 2017 tarihinde sınav yapılacaktır. Hukukçu genç arkadaşlarımıza sevgilerimle ilan ediyorum." ifadelerini kullandı.

4 BİN HAKİM FETÖ'DEN İHRAÇ EDİLDİ

HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa, TRT Haber'de katıldığı Uzman Gözüyle Hukuk programında gündeme dair soruları cevapladı.

FETÖ'nün yargıda nasıl teşkilatlandığı ve hangi yöntemleri kullandığına dair bir soru üzerine Kolukısa, örgüt militanlarının "yargıyı ele geçirme" sürecini Teftiş Kurulu üzerinden gerçekleştirdiğini aktardı.

İNCELEMELER DEVAM DİYOR


HSK Teftiş Kurulu Başkanı Kolukısa, "Bu süreçte HSK olarak, 4 bin 521 tane hakim ve savcı hakkında FETÖ üyeliğinden işlem yaptık, bunları görevden attık. İnceleme ve araştırmalarımız hala sürüyor." ifadelerini kullandı

"TÜRK YARGISI İLK KEZ 15 TEMMUZ'DA DARBEYE KARŞI DİK DURDU"

"Bu denli FETÖ'cü hakim ve savcı mevcutken, 15 Temmuz'dan sonra yargı nasıl ayakta durabildi?" sorusunu da cevaplayan Kolukısa, "Türk yargısı ilk defa 15 Temmuz'da darbeye karşı dik duruş sergiledi. Daha evvelki darbelerde alkış tutmuştu. Alkış tutan bir yargıdan, 15 Temmuz'da dik duran bir yargıya geldik. HSYK olarak o gece çok önemli adımlar atıldı. Cumhuriyet Başsavcılarımız o gece hemen darbecilere yönelik soruşturmalar başlattılar, emir ve talimatlar verdiler. Türk yargısı ilk kez dik durarak kendini ispat etti." açıklamasını yaptı.