Çalışma ve Sosya Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, AB'nin vize muafiyeti konusundaki dayatmalarına boyun eğmeyecekerini belirtip özetle şunları söyledi:

"İkircikli tavır ve tutum içerisinde oldukları ortada. Biz hükümet olarak vize muafiyetinin sağlanması için elimizden gelen herşeyi ortaya koyduk, son dakikada terörle ilgili maddenin değişmesi konusunda önümüze bir şart daha koyuyorlar. Adama şöyle söylerler, 'Anan güzel mi' derler. Biz bu sabah daha Giresunumuzdan bir evladımızı göndereceğiz, bu ülkede, bu ülkenin birliği, varlığı, bölünmez bütünlüğü için, bu ülkede ay yıldızlı bayrağımızın bu semalarda şanlı ve nazlı dalgalanması için terörle mücadele edeceğiz, arkasında kimler olduğunu bileceğiz, yetmedi bir de kanunumuzu değiştirip, istedikleri gibi Türkiye'de teröristleri muhafaza edebilecekleri bir anlayışı ortaya koyacaklar. Yok öyle bir şey. Bunu kesinlikle reddettiğimizi, bu tutumu iki yüzlü bir şekilde bulduğumuzu ve Türkiye'ye diz çöktüremedikleri bir noktada vize muafiyeti vereceğiz diye terör konusu üzerinden Türkiye'ye şart dayamalarını kabul etmediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum."

SURİYELİLER BİZİM KARDEŞİMİZ

Soylu, yaklaşık 2 milyon 700 binin üzerindeki Suriyeliye kardeş muamelesi yaptıklarını vurgulayarak, "Kimseden bir şey istemiyoruz. Verecekleri para kendilerinin olsun. Bu millet hiç kimseden bir taahhüt altına girmeden kardeşliğin nasıl olabileceğini, bu coğrafyanın bize ne ifade ettiğini en net şekilde ortaya koydu. Bugün Trabzon'da 7 ülkede ve her noktada özellikle ortaya konulan etkinlik bizim medeniyetimizin, inancımızın, kültürümüzün değerlerimizin tam anlamıyla ifadesidir. Dünyanın her noktasından kardeşlerimizle burada, bin 400 kardeşimizle bütün dünyaya bir arada nasıl yaşanabileceğini gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.