Washington merkezli Wilson Center isimli düşünce kuruluşunda hazırlanan panelde bulunan Tillerson, Amerikan dış politikasından Türk-Amerikan ilişkilerine kadar çeşitli meselelerde açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin önemli bir müttefik durumunda olduğunu belirten Tillerson, "Bir NATO müttefikimiz olarak Türkiye'den, ittifakın ortak savunmasını öncelemesini rica ediyoruz. İran ve Rusya, Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi yararları Türk toplumuna sunamaz." açıklamasında bulundu.

İRAN'A TEHDİT ESİNTİSİ

Suriye'de Cenevre süreci merkezli bir müzakere sürecine öncelik verdiklerini ifade eden Tillerson, Beşşar Esed'in bu ülkenin istikbalinde rolünün olmadığı şeklindeki konuşmalarını bir kez daha tekrarladıklarını ifade etti.

Suriye ve Irak'ta İran'ın "bozucu" etki yapmayı sürdürdüğünü belirten Tillerson, "Tahran'a karşı Avrupa ülkelerinin de desteğini beklediklerine" vurgu yaptı.

Tillerson, "Avrupalı ortaklarımızdan, İran'ın zararlı adımlarına karşı bizimle birlikte durmalarını istiyoruz. İran rejimi Batılı ilkelerle uyumsuzdur. Ne ABD ne de Avrupa, kucağında bir başka Kuzey Kore tehdidi bulmak ister." şeklinde konuşmasına devam etti.