Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında gündeme dair soruları cevapladı.

 

İBRAHİM KALIN’IN BEYANLARINDA ÖNE ÇIKAN KONULAR

Konumasına şu sekilde başlayan Kalın "Helikopter kazasında şehadet şerbeti içen askerlerimize Allah'tan rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum. Kaybettiğimiz askerlerimiz bütün şehitlerimiz gibi milletin vicdanında. Soruşturma devam etmekte, detaylar gün ışığına çıktıkça paylaşılacaktır." diyerek devam etti

FETÖ İLE İLGİLİ DAVALAR
"Yargılamaların başlamış olması çok önemli. Batılı basın organları hukukun üstünlüğü gibi telkinlerde bulunuyor fakat zaten bu doğrultuda hareket ediyoruz. Davalar Türkiye'de hukukun işlediğini gösteriyor. Bu alçak darbe girişiminde bulunanlar adaletin önüne hesap verdi. Yargı, bağımsızlığı çerçevesinde gerekli değerlendirme yapılacaktır. Şehadet şerbeti içen askerlerimiz oldu, ülke tarihinde daha önce hiç görülmemiş, eşi benzeri olmayan şeyler yaşandı.Cumhurbaşkanını sadece tevkif etmek için değil katletmek için yola çıktılar. Yaptıkları savunmalara baktığınızda oyun içinde oyun görüyoruz. Yaşananlara ve anlatılanlar arasında iki apayrı dünya var. Türk mahkemeleri çalışıyor ve davalar gayet şeffaf bir şekilde yürütülüyor,"


YPG’NİN SİLAH TEDARİKÇİSİ ABD

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Trump ile yaptığı görüşmede çerçeveyi ortaya koydu. Oradaki görüşmede Cumhurbaşkanımız verdikleri kararın yanlış olduğunu beyan etti. Biz iddiamızda ısrarcıyız. ÖSO ile Rakka operasyonu yapılabilirdi. Obama yönetimi teklifimizi bir kenara koydu. Başka hedefler, hesaplar olduğu belirgin. Obama yönetiminin hataları kaybedilen zaman zarfına baktığınızda Suriye'deki durumun bu kadar kötü hale gelmesinin nedenlerini burada aramanız gerekir."

DEAŞ başka coğrafyalarda da peydah olmaya başlıyor. Obama yönetimini baştan beri bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle baş edemeyeceği yönünde eleştirdik. Obama yönetimi maalesef Trump'ı da ikna etti. Biz baştan beri söyledik; Rakka operasyonunda YPG yer alırsa biz yokuz dedik. Suriye'nin kuzeyinden Türkiye'ye dönük bir tehdit algılanırsa gereğini yaparız dedik. ABD'den Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek adımları atacağız açıklaması geldi. İşbirliğine pek tabi açığız. ABD ile çalışmaya devam edeceğiz. ABD'nin bu konuda hata yaptığı çok açık."

YPG DAEŞ’İN ÖNÜNÜ AÇIYOR

"Milli İstihbarat Teşkilatı konuyla yakından ilgileniyor. Bu yeni bir şey değil. Daha önce de yapılmıştı. Biz hep bunu söylüyoruz, terör örgütleri işlerine geldiğinde birbirlerini destekliyor. Bunlar oyun içinde oyuna dönüşüyor." 

İBRAHİM KALIN’DAN ALMANYA'YA İNCİRLİK MESAJI

İbrahim Kalın, "Almanya bizim köklü ilişkilerimizin olduğu bir ülke. Biz her zaman iyi niyet dahlinde ilişki gayretini gösterdik. Türkiye ile Almanya'nın bu konularda ihtilaf etmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil. Biz Almanya'dan yeterli desteği göremedik. PKK sorununu senelerce belirttik fakat bir mesafe alamadık. PKK'nın en fazla örgütlendiği ülke Almanya. Birçok FETÖ üyesi olan kaçaklar Almanya'ya gitti. İade isteklerimizin boşa çıkartıldığını gördük. Referandum sürecinde yaşadıklarımızın da izahı yok. Bütün bunlardan sonra Almanya bir istekte bulunuyor ve Türkiye kabul etmemiş gibi davranılıyor. Bunun arka planı var. Kendi ülkesinde PKK'yı destekleyen kişiler Türkiye'ye gelip şu üssü ziyaret edeceğim, karşı çıkılıyor gibi bir tavrı takınması kabul edilemez. Bu bir prosedüre bağlı. Burada bizim yaptığımız da bu prosedürü uygulamak. Bu bizim egemenlik hakkımızı kullandığımızın göstergesidir." diyerek sözlerine devam etti. 

Merkel bu konuyu NATO zirvesinde Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'a açtı. Cumhurbaşkanımız net bir ifade ile kurallar çerçevesinde gelmeleri halinde ziyarette bir sorun olmayacağını, bunun rutin bir prosedür olduğunu söyledi. Bakılır, konuşulur ve bu ziyaret yapılır" diyerek sözlerini tamamladı.