İŞTE O KARAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması dahlinde gözaltına alınan 11. Cumhurbaşkanı Gül' ün danışmanı yapan Ayşe Yılmaz , emniyetteki işlemlerinden sonra adliyeye getirildi. Ankara Adliyesi' nde soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı' na ifade veren Ayşe Yılmaz, tutuklama istemiyle sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorguya çekilen Ayşe Yılmaz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, Bank Asya' da hesabı bulunduğunu, bir kardeşinin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığını, bir kardeşinin ise görevinden ihraç edildiğini beyan etti. Eşinin, FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle OHAL dahlinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)  ile kapatılan bir vakfın yöneticisi olduğundan haberi olmadığını belirten Ayşe Yılmaz, 1997' den beri 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül' ün danışmanlığını yaptığını ve halen bu görevine devam ettiğini belirtti. Yılmaz, hakimlikteki ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bunun üzerine soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, Ayşe Yılmaz' ın serbest bırakılmasına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği de itirazın yerinde olduğunu değerlendirerek, Yılmaz hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verdi.