ABD’nin Suriye’den askeri gücünü geri çekme takvimi kesinleşiyor. 6 aylık bir süre gündemde. Trump’ın çekilme kararı ile Pentagon’un kalma kararını toplayınca, ABD’nin yeni Suriye hedefleri de gün yüzüne çıkıyor.

ABD Başkanı Donald Trump ABD askerlerini Suriye’den çekme konusunda kararlı görünüyor. Özellikle son zamanlarda bu konuyu sürekli gündeme taşıdı. Trump’ın her açıklamasının ardında Pentagon aksi yönde açıklamalarda bulundu.

Gerçekte Trump’ın Suriye’de kalıcı olmak istemediğini söylemesi yeni bir ifade değil. Başkanlığa aday olduğu zamanda bunu dile getirmişti.
Buradaki dikkatleri üzerine toplayan ayrıntı ise Trump ‘çekileceğiz’ ifadesinden sonra Pentagon’dan komutanlarının bu ifadeye destek vermemiş olması.

Öyle ki Trump ‘çekileceğiz çünkü DAEŞ’le mücadele bitti’ açıklamasında bulunurken, Merkez Kuvvetler Komutanlığından General Joseph Votel ile Brett Mcgurk ‘hayır görev daha bitmedi, bitene kadar Suriye’deyiz’ açıklamasında bulunmuştu. Beyaz Saray’da ulusal istihbaratın da yer aldığı son görüşme ise Trump ile Pentagon arasında çekilme hakkındaki görüş farklılıklarının azalmaya gittiğini ortaya koydu.

Buna göre DAEŞ’le mücadele operasyonu kesin olarak bitmese de az kaldığı fikrinde iki taraf anlaşmış. Ardından ise çekilme konusunda uzlaşma sağlanmış.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.