Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı korumalarının kullanması amacıyla ABD ile aralarında gerçekleştirdikleri silah anlaşması, Trump idaresi tarafından durduruldu. ABD’de olan Cumhurbaşkanı bu karara tepki gösterdi.

Associated Press haber ajansının yaptığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı silah satışı hakkında kongreye ilettikleri anlaşması resmen geri çekti. Kongreye sunulan tasarı, New Hampshire merkezli silah şirketi Sig Sauer'in onay istemesi üzerine gerçekleşmişti. Tasarının kongreden geri çekilmesini de yine bu şirketin istediği ifade ediliyor.

Söz konusu şirketin silah satışı için onay talebini geri çekmesinin nedeni olarak, Türk tarafının satışın gerçekleşeceğine ilişkin beklentisini kaybetmesi olduğu öne sürüldü.

CUMHURBAŞKANI'NDAN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise korumalara silah satışının engellenmesi konusunda, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG'ye ABD tarafından gerçekleştirilen silah sevkiyatını vurgulayarak, ‘Biz para vererek sizlerden silah alamıyorken, siz neden parasız bir şekilde bu terör örgütlerine silah sevkiyatı yapıyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi.

ABD’NİN SKANDAL SEVKİYATI

Suriye'de meydana gelen iç savaşta yüzlerce insan hayatını kaybetti. Bölgeye barışı getirmek bahanesi ile giren Amerika savaşı sürdürmek için net bir şekilde teröre yardımcı oluyor.

En son örgüte 90 TIR silah ve mühimmat temin eden ABD hainlerle anlaşmaya devam ediyor. PYD ile anlaşarak yeni sözler veriyor ve toplamda 1480 TIR'lık mühimmat sağladığı da öğrenildi.