PKK’nın sözde üst düzey askeri komutanlarından Siyabend Velad, ABD’den gelen yeni talimatları söyledi. Terör örgütünün yayın organlarından ANF’ye konuşma yapan Velad, Pentagon’un kendilerine “Türkiye sınır boyunda 100 bin kişilik ordu kurun, tüm gücümüzle yanınızdayız” dediğini ifade etti. SDG, YPG, YPJ gibi oluşumların tek çatıda toplanacağını belirten elebaşı terörist, “Yeni ordu çalışmaları yakın bir zamanda tamamlanmış olacak” dedi.

Velad’ın sözleri, DEAŞ’ın misyonunu tamamlaması sonrası ABD’nin yeni terör projelerini de gözler önüne çıkardı. Beyaz Saray’ın bölgeye ilettiği ‘sömürge valisi’ olarak tanınan Brett McGurk ile ‘yeni dönem ve yeni ordu’ projesini uygulamaya koyduklarını kaydeden Velad, Washington’un 2018 senesi için örgüte 400 milyon dolarlık asker yardım sözü verdiğini ifade etti.

‘Ortak ordu’ projesinin tüm Suriye kuzeyini içine alacağınıı ve kalıcı kılınacağını söyleyen PKK elabaşısı, “Bu aşamadan sonra hiçbir güç bize saldıramayacak ve bölgemizdeki varlığımızı herkes kabullenmek zorunda kalacak” dedi.