AB'den Musul Açıklaması Geldi

AB'den gelen açıklamada, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasının, Irak'ın terörden arındırılmış bir gelecek inşa etmesi için çok büyük bir adım olduğu ifade edildi.

AB'den Musul Açıklaması Geldi

Irak Başbakanı olan Haydar el- İbadi' nin Musul' da terör örgütü DEAŞ' a yönelik zafer kazanıldığını bildirmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olan Federica Mogherini ile Avrupa Birliği (AB) İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiser olan Christos Stylianides yazılı bir açıklama yaptı.
Gelen açıklamada, Musul' un terör grubu DEAŞ' tan kurtuluşu adına çaba sarfeden Irak halkı, hükümeti ve emniyet mensupları tebrik edilirken, mücadelede hayatını kaybeden sivil ve askerler saygı ile anıldı.

Bundan sonraki süreçte sivil halkın korunmasına ağırlık verilmesi gerektiği ifade edilen beyanda, Musul halkı arasında uzlaşı sağlanmasının hem Musul' un hem de Irak' ın geleceği adına önemli olduğu ifade edildi.

AB, IRAK'A DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEK

Musul' dan kaçanların şehre geri dönmesi için bir süreç başlatılması ve toplumlar arası itimat arttırıcı tedbirlerin alınması gerekliliğine dikkat çekilen beyanda, AB' nin Irak'a insani, güvenlik, istikrar ve uzlaşı alanında karşılaştığı sorunlar bağlamında destek vermeyi sürdüreceği ifade edildi.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->