Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkilerin gerilime sebep olan vize kriziyle alakalı karşılıklı yumuşatma çalışmaları gerçekleştirilirken, ABD Ankara Büyükelçiliği sitesinden çok önemli bir mesaj belirtildi.

KAPIDA VİZE YOK

Bu bildiriye göre, kriz öncesi ABD vatandaşları kapıdan vize veya e-vize yöntemiyle Türkiye'ye girişte vize alabiliyordu. 90 günü aşmayan turistik vize için sıklıkla bu yöntemden faydalanılırken, şimdi bu ihtimal tamamen ortadan kalktı.

Yayımlanan bildiride, 'ABD dışındaki tüm Türkiye Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları, yalnızca ABD'de yaşamayan ABD vatandaşları için kapıda vize uygulamasını yürütecektir. Bunun dışında kalanlar, randevu almak için Türk Elçilikleri ile doğrudan iletişime geçmelidir.' açıklaması yer alıyor.

20.11.2017 tarihinde yayımlanan mesajda; 'ABD vatandaşları; direkt olarak Türkiye'ye yaptıkları geçişlerde eğer üçüncü bir ülkede oturma izinleri mevcut değilse (örneğin Almanya,Yunanistan) 'kapıda vize' veya 'havaalanı vizesi' alamayacaktır. Düzenleme, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın da bilgisi doğrultusunda yapılmıştır. Halihazırda vizesi olan ABD vatandaşları ise bu uygulamadan muaf tutulacaktır' ifadesi bulunuyordu.