Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, gerçekleştirdiği ilk yurtdışı ziyaretini Suudi Arabistan' a gerçekleştirdi. Riyad' a giderek Suudi Kral Selman ile bir araya gelen Trump, 100 milyar dolarlık silah anlaşmasına imzasına attı.

ABD BASINI ANLAŞMANIN DETAYLARINA ULAŞTI

Amerika Birleşik Devletleri baısnı, Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın detaylarına ulaştı.

Amerikan basınından Defense News' in haberi doğrultusunda; 2023-2036 seneleri arasında Suudi Arabistan'a 13,5 milyar dolar karşılığında 7 THAAD bataryası gönderileceği bildirildi.

SAVUNMA SİSTEMLERİ MODERNİZE EDİLEREK GELİŞTİRİLECEK

Suudi Arabistan' a 5 milyar Amerikan Doları gibi bir mebla karşılığı 5 farklı akıllı mühimmat satacak olan Amerika Birleşik Devletleri, Patriot savunma füze sistemlerini de 7 milyar amerikan doları karşılığında modernize edip güçlendirecek.

SAVAŞ UÇAKLARI! SAVAŞ GEMİLERİ! 

On altı milyar Amerikan doları da Lockheed Martin KC-130, Lockheed C-130 Hercules ve F-15 tipi savaş uçaklarınca yapılan anlaşma doğrultusunda; Lockheed Martin tarafından üretiminin gerçkeleşip elde edilecek 6 gemi adına 6 milyar dolar ödenecek.

Hatırlanacağı gibi ABD Katar konusunda Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer Körfez Ülkelerini Katar'a karşı kışkırtmış ve ardından Suudiler ile anlaşma masına oturmuştu.