ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın illegal referandumu gerçekleştiren IKBY'ye ilişkin yaptığı açıklamalar hakkında görüşlerini ifade etti.

Sözcü Nauert, başkent Washington'da gerçekleştirdiği basın toplantısında kendisine sorulan ‘Siz yapıcı diyalog kurulmasını ifade ediyorsunuz. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, KIBY’ne sınırını kapatmak ve petrol ihracatını durdurmaktan bahsediyor. Muslukları kapattığımızda, gelirleri olmayacak ve aç kalacaklar şeklinde konuşuyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu ‘Bu açık ve net olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir tehdit oluşturuyor. Ancak kendisinin açıklamaları hakkında yorumda bulunamayacağım’ şeklinde cevap verdi.

ABD’NİN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders "DEAŞ'ı ortadan kaldırmak ve İran'ı püskürtmek için birleşik bir Irak olmasını ümit ediyoruz" dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, sözde bağımsızlık referandumu hakkında yaptığı açıklamada, ‘ABD, dışarıdaki bölgeleri de içine almak kaydıyla IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık için referandum gerçekleştirme kararı vermesi nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşamıştır.’ ifadelerini kullanmıştı.

ABD sözcüsü tarafından bu açıklamalar yapılırken, Erbil'de ise ABD bayrakları ile birlikte kutlamalar düzenlendi. Bağımsızlık taraftarı vatandaşlar referandum sonuçları belirlenmeden önce ABD'ye ne kadar bağlı olduklarını sergiledi.