ABD'den Kritik Türkiye Açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD’nin Suriye'de 'Sınır Güvenlik Gücü' kurma gayretleri hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

ABD'den Kritik Türkiye Açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye'nin Suriye hakkındaki endişelerini bildiklerini ve bu konuyu ciddiye aldıklarını belirtti.

California'da Stanford Üniversitesi'nde Trump idaresinin Suriye politikası ile ilgili bir konuşma gerçekleştiren Tillerson, "NATO müttefikimiz Türkiye'nin endişelerini duyuyor ve ciddiye alıyoruz. Türkiye'nin, IŞİD'in yenilgiye uğratılması milyonlarca Suriyeli mülteciye verdiği destekler ve özgürleştirilmesine yardım ettikleri Suriye'deki bölgelerin istikrarlı hale getirilmesi uğraşlarında insani katkılarını ve askeri fedakarlıklarını biliyoruz. Suriye için komşuları açısından güvenliği sağlayacak yeni bir geleceğe kavuşulması gayretinde Türkiye'nin yakın işbirliğine sahip olmalıyız" açıklamalarında bulundu.

Tillerson, "Terörle mücadele meselesinde, Türkiye gibi ortaklarımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz. İdlib'deki terör tehdidi ve PKK teröristleri hakkında Türkiye'nin kaygılarını değerlendirmede Türkiye gibi müttefiklerle beraber çalışma yürütmeye devam edeceğiz El Kaide, İdlib'de tekrar bir operasyon merkezi kurma düşüncesinde. Bu tehdidi etkisiz hale getirmek için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla çok çalışıyoruz" dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı doğru kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR