ABD'den Aselsan’a Küstah Tehdit

Zeytin Dalı Harekâtı ile bölgesinde dizayn edilmeye çalışılan senaryoyu boşa çıkaran Türkiye'ye gözdağı verme girişimlerine dün bir yenisi eklendi.

ABD'den Aselsan’a Küstah Tehdit

Ekonomi ve siyasi saldırılara rağmen küresel güç olma yolunda ilerleyen, Fırat Kalkanı'nın ardından şimdi de Zeytin Dalı Harekâtı ile bölgesinde dizayn edilmeye çalışılan senaryoyu boşa çıkaran Türkiye'ye gözdağı verme girişimlerine dün bir yenisi eklendi. Savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 60'lara çıkmasının öncü kuruluşu olan ve Borsa İstanbul'da piyasa değeri en yüksek yedinci şirket konumunda bulunan Aselsan'ın planlanan ikinci halka arzına, başını ABD'lilerin çektiği uluslararası bankalar danışmanlık için teklif vermedi. Teklif vermeyen bankalar arasında Bank of America Merrill Lynch, Deutsche Bank, Credit Suisse, Citigroup, Morgan Stanley ve JPMorgan yer alıyor. Analistler, ABD bankalarının isteksiz davranmasında, Türk savunma sanayisini finanse etmeme isteği, Türkiye'nin Rusya ile yaptığı S-400 füze anlaşması ve iki ülke arasındaki politik sorunların etkili olduğunu kaydetti.

1 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ

Son bir yılda borsada en fazla yükselen şirketlerden olan Aselsan'ın ikincil halka arz büyüklüğünün en az 1 milyar dolar olması ve yüzde 15 oranında hissenin halka açılması bekleniyor. Aselsan'ın ikincil halka arzı 2013'te Türkiye'nin NATO üyesi olmayan Çin ile gerçekleştirdiği füze görüşmeleri dolayısıyla ertelenmişti.

ASELSAN NEDİR  ?

Aselsan hisselerinin %84,58 ‘ i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına aittir. Geriye kalan ,3 ‘ lük kısmı ise Borsa İstanbul (Bist) ‘ da halka açık olarak “Asels” kodu ile işlem görmektedir. Türkiye’ nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan Aselsan’ ın açılımı “Askeri Elektronik Sanayii” ‘ dir. Aselsan ‘ ın en büyük müşterilerinden biri de Türk Silahlı Kuvvetleri’ dir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte yurt içi ve yurt dışında bulunan birçok şirkete, haberleşme ve bilgi teknolojilerinden radarlara, kara-hava-deniz silah sistemlerinden füze sistemlerine hatta trafik ve ulaştırma sektörlerine kadar birçok alanda geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermektedir. Türkiye’ nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A projesinde de Aselsan yer almaktadır. Aselsan kendi tasarladığı geniş bir ürün yelpazesi ile Defense News Top listesinde (dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi) de kendine yer bulmayı başarmıştır.

2017 yılı Kasım ayı itibariyle Aselsan ‘ da 5000 üzerinde personel görev yapmaktadır. Yapmış olduğu yatırımlarda arge çalışmalarına da büyük önem veren Aselsan yıllık cirosunun yaklaşık olarak %6 ‘ lık kısmını ar-ge faaliyetlerine ayırmaktadır. Ankara ‘ da Macunköy Tesisleri, Akyurt ve Gölbaşı Tesisleri olmak üzere 3 yerleşkesi bulunan Aselsan’ ın Ortadoğu Teknik Üniversitesi Teknokent Yerleşkesi içerisinde de Aselsan Teknokent tesisleri bulunmaktadır. Ankara ilinde faaliyet gösteren fabrikalarla birlikte şirketin Deniz Sistemleri Müdürlüğü de İstanbul ‘ da yer almaktadır.

Borsa İstanbul’ da faaliyet gösteren Aselsan paylarını satın almak için herhangi bir banka veya aracı kurumdan ücretsiz bir hesap açmanız yeterlidir. Yazımızın hazırlandığı 10.11.2017 tarihi öğlen saatlerinde bir adet Aselsan hisse senedi 39,50 lira üzerinden işlem görmektedir.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR