ABD menşeili araştırma şirketi Pew Research Center, dünyanın dörtte üçünün ABD Başkanı Donald Trump' a çok az güvendiğini ya da hiç güvenmediğini ifade eden bir araştırmaya imza attı. Türkiye' de de Trump' a güvenin çok düşük olduğu bilgisini veren araştırma, Türklerin büyük oranda ABD ve Amerikalılar hakkında olumlu fikirlere sahip olmadığını vurguladı.

TÜRKLERİN YÜZDE 82'Sİ GÜVENMİYOR

Araştırmaya dahil olanların yüzde 22’ si, milletlerarası ilişkiler mevzu bahis olduğunda Trump’ ın doğru hamleyi yapacağını düşünmekte. Yaklaşık yüzde 74’ ün ise, Cumhuriyetçi lidere güveni ya yok, ya çok az.

Türklerin ise yüzde 82’ si bu manada Trump’a güven duymuyor. Karşıt fikirdekilerin oranı ise yüzde 11.

TÜRKLER EN ÇOK PUTİN’E GÜVENİYOR

Diğer yandan, global manada Almanya Başbakanı Angela Merkel, sırasıyla Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping, Rusya lideri Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ ın önünde en çok güven duyulan lider konumuında.

Türkiye’de söz konusu dört lider arasında yüzde 20’ lik oran ile Putin başı çekiyor.

Ayrıca Amerikan eğlence hayatının en popüler olduğu memleket Kanada olarak belirlendi. Kanadalıların yüzde 88 ’i, Amerikan müziğini, filmlerini ve televizyonlarını beğenmekte. Türkiye bu listede ortalarda yer alıyor. Türklerin Yüzde 45’ i Amerikan eğlencesinden hoşlanıyor.