Türkiye kaç haftadır İran’a ambargonun delinmesi kapsamında dile getirilen iddialarla ekonomik bir operasyona tabi tutuluyor. Yöntemi ve hedefleri belli olan bu operasyonla Halkbank özelinde, tüm Türk bankacılık sisteminin karalanması planlanıyor. Dünyanın dev bankalarının birer birer etkisini kaybettiği 2008 krizinde sapasağlam ayakta duran, gücünü her fırsatta gösteren, Türkiye’de krizlerin çok hafif hasarlarla atlatılmasına yardımcı olan, senenin ilk 10 ayında geçen senenin tamamında yaptığı kâra ulaşan, yüzde 2’lerdeki riskli alacakları dünya ortalamasının çok altında olan, 2,1 trilyon liralık kredi hacmi olan ve bütün bu özellikleriyle ‘parlayan yıldız’ olan

Türk bankacılık sektörü, sistemli operasyonla hedef tahtasına oturtuluyor. “İşte hedef bu tablo” dedirten mesnetsiz iddialar, dünyanın en büyük bankalarından olan Bank of China’nın ülkemize gelişiyle boşa çıktı. Çin’in 3’üncü, dünyanın 7’nci bankası Bank of China, Türkiye’de önce faaliyet izni, dün itibarıyla da lisans aldı. İsterse bugün itibarıyla bankacılık işlemleri yapmaya başlayabilecek.

Verilen izinle ilgili açıklama yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, yaptığı konuşmada “BDDK olarak Bank Of China Turkey AŞ’nin bankacılık lisansını onayladık. Bankaya daha önce kuruluş izni verilmişti. Şimdi de lisans verildi. Bank of China Turkey AŞ, artık resmen bankacılık işlemlerine başlayabilir.” ifadelerini kullandı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben “Türk bankacılık sistemi üzerinde yapılan spekülasyonlar ve algı operasyonları dünyanın en büyük bankalarından birinin ülkemizde faaliyete geçmesiyle tekrar boşa çıktı.” açıklamasında bulundu.