New York Times gazetesinden gelen bilgilere göre, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın Beyaz Saray ziyareti esnasında Türk büyükelçiliği binası çevresinde, korumaların eylemcilere müdahalede bulunması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki bir silah anlaşmasının sıkıntıya girdiği yönünde bir haber paylaşımında bulunarak durumu kendilerince yorumladı.

1.2 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

New York Times gazetesi, olaydan sonra Amerika Birleşik Devleti’nin başkentinde oluşan isyan sebebiyle 1.2 milyon dolar değerinde olan yarı otomatik silah satış anlaşmasının geleceğinin henüz netlik kazanmadığını duyurdu.

NEW YORK TIMES GAZETESİNE ABD VE TÜRKİYE TARAFI YORUM YAPMADI

Satışla ilgili yorum almak isteyen New York Times Gazetesi’ne ABD Dışişleri'nin açıklama yapmayı reddettiğini ve Türk Büyükelçiliği yetkililerinin ve ünlü silah markası Sig Sauer temsilcilerinin de yorum yapmaktan kaçındığını ifade etti.

New York Times Gazetesi istediği yorumları alamadan eli boş döndü. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri, Türk Büyükelçilik yetkilileri ve silah dünyası devlerinden Sig Sauer markası açıklama yapmaktan kaçınarak bir anlamda New York Times gazetesini yalnız bıramış oldu.