ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, "12 Türk güvenlik görevlisine yöneltilen suçlamalar, ABD' nin legal ifade özgürlüğünü bastırmak adına gözdağı ve şiddete başvuran şahıslara hoşgörü göstermediği şeklinde net bir mesaj veriyor" diye ifade etti.

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN BU NASIL HUKUK DİYEREK TEPKİSİNİ BELİRTTİ

Reis-i Cumhur Recep Tayyip  Erdoğan' ın "Bu nasıl hukuk" diyerek korumaları hakkında ABD' nin yakalama kararına tepkisini ortaya koydu. Olaya dair açıklamalarda bulunan Tillerson'ın sözleri, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından günlük basın toplantısında ifade edildi. Tillerson açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı' nın mevzu bahis konusu olan güvenlik birimleri ve ilişkili adli yetkililerle çalışmayı sürdüreceğini vurguladı ve "Bir neticeye  varıldığında, bakanlık herhangi bir ek adımın atılmasına gerek olup olmadığını karara bağlayacak" dedi.

ABD'YE GELDİKLERİ AN TUTUKLANACAKLAR

Kavgaya karıştıkları ve şiddete başvurdukları ileri sürülen Türk korumaların ABD'ye geri gelmeleri durumunda haklarında çıkarılan yakalama kararının uygulanacağını belirten Nauert, "ABD'nin bu kişilerin iade edilmesini isteyip istemeyeceği" sorularına da "Konu ile ilgili atılabilecek olası ek adımları tartıyoruz. Değişik seçeneklere bakıyoruz. Bu hala devam eden bir süreç" karşılığını verdi.