Süleyman Şah Türbesi’nin Eşme’ye intikal ettirilmeden evvel bulunduğu Karakozak, ABD tarafından abluka altına alındı. Pentagon Tışrin, Çelebiye ve Sırrin’e 3 askeri üs inşa etti. Sırrin, Karakozak ile arasında 8 km mesafe yer alıyor. Üsler aynı zamanda terör örgütü PYD/PKK’nın Münbiç’teki istilasını da garanti altında tutmayı amaçlıyor.

3 YERDEN İSTİLA

Süleyman Şah Türbesi’nin Karakozak’taki eski yeri civarında konumlandırılan ABD üsleri etrafı bütünüyle kuşattı.
Karakozak’ın kuzeydoğu tarafında bulunan Sırrin üssü, kuzeyinde Çelebiye ve batısında Tışrin üsleri, Suriye’nin 4’te 1’ini PKK vasıtasıyla işgal eden ABD’nin nihai taktikleri olması bakımından önem taşıyor. PKK/PYD’nin Münbiç’teki askeri güçlerini garanti altında tutmayı amaçlayan Pentagon, beraberinde alandaki dokuzuncu üssünü de uygulamaya koymuş bulunuyor. Türkiye’ye sunulan “Terör örgütü PYD, Münbiç’ten çekilecek” yönündeki sözlere rağmen, ABD’nin terör örgütü için sunduğu yardım artarak sürüyor.

Sırrin’de kurulan ABD üssü, Türkmen ve Arap beldelerinden güç kullanma yoluyla edinilen arazilerin yanında inşa edilmiş vaziyette. Bir adet helikopter pisti ve birçok miktarda hangar ve silah bulundurma yerinin konuşlandırıldı üssün yanında PKK/PYD terör örgütünün sahibi olduğu bir eğitim kampı da yer alıyor. ABD’nin Sırrin üssünde 5 subay ile 40-50 arasında ABD askeri görevde bulunuyor. Karakozak’a 8 kilometre mesafede bulunan Sırrin askeri üssü 24 saat boyunca faal olan askeri alanlar içerisinde bulunuyor.