ABD yönetimi, Rusya'ya Ukrayna'daki eylemleri sebebiyle var olan uygulamanın yaptırımlarını kuvvetlendirmek adına 38 kişi ve kuruluşu yaptırım listesine dahil etti.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisinden (OFAC) verilen yazılı bildiride, Rusya'ya karşı var olan yaptırımların aktifliğini korumak hedefiyle 19 kişi ve 19 kuruluma daha yaptırım uygulanacağı açıkladı.

Yaptırım listesine dahil edilen kişilerin genelini ayrılıkçı "Luhansk Halk Cumhuriyeti" ile "Donetsk Halk Cumhuriyeti" yetkilileri kapsarken, listede iki Rus hükümet görevlisinin de olması gözden kaçmadı.

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya karşı yaptırımlarını uzattığını ilan etmesinden bir gün sonra gerçekleştirilen açıklamada, "ABD'nin önlemlerinin uluslararası ortaklarıyla aynı çizgide olmasını temin edecek karar, var olan yaptırımları ortadan kaldırma girişimlerine karşı planlandı." sözlerine yer verildi.

Washington yönetiminin, Ukrayna'nın doğusundaki hadiselere dair yaptırımlarını Rusya, Minsk Anlaşması'nın kaidelerini bütünüyle yerine getirene, Kırım'la alakalı yaptırımlarını ise yarımadadaki yasa dışı işgalini bitirene dek sürdüreceği açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırımlarla alakalı açıklamasında, "Bu yaptırımlar, Rusya'nın diplomatik bir çözüm için çalışmasına karşın baskıyı devam ettirecek. Başkan Donald Trump'ın yönetimi, Ukrayna'nın bağımsızlığını temin edecek diplomatik sürece ve yaptırımların Rusya Minsk Anlaşması'nın şartlarına yerine getirene dek gevşetilmemesine kararlılıkla bağlı kalacak." dedi.