Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ‘Rusya ile S-400 sistemlerinin sağlanması için sözleşme imzalandı. Biri opsiyon olmak üzere 2 adet S-400 sistemi sözleşme kapsamında sağlanacak. İlk S-400 sisteminin teslimatının 2019 yılında gerçekleştirilmesi düşünülüyor’ şeklinde konuştu. Milli Savunma Bakanı Canikli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe sunuş konuşmasında S-400'lerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'BU İŞ BİTMİŞTİR'

Bakan Canikli, "Aciliyet arz eden hava savunma sistemi ihtiyacımızın en kısa sürede karşılanması amacıyla Rusya Federasyonundan S-400 sistemleri tedariki için sözleşme imzalanmış ve avans ödemesi yapılmıştır. Yani bu işlem tamamlanmıştır. Bu satış istemi sonuçlandırılmıştır. Bundan sonra ödemelerle ilgili detaylar şu anda konuşuluyor. Sözleşme imzalanmış, avans ödemesi de yapılmıştır. Yani bu iş sonuçlandı" açıklamasını yaptı.

'2 ADET S-400 ALINACAK'

Canikli konuşmasını "1 adedi opsiyon olmak üzere 2 adet S-400 sistemi sözleşme kapsamında sağlanacak. İlk sistemin teslimatının 2019 senesinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu sistemler teslim alındığında ülkemiz önemli bir hava savunma yeteneği kazanmış olacaktır." şeklinde devam etti.