ABD'nin 241. Bağımsızlık Günü sebebiyle Adana Hilton Oteli'nde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda İstiklal Marşı ve ABD ulusal marşının okunmasından sonra ABD askerleri bayrak töreni yapıldı. Resepsiyonda konuşan ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, yer alan herkese teşekkür etti.
ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise, Türkiye ile ABD'nin çok iyi dostlukları olduğunu belirterek, “Amerikalı ve Türk şirketlerle işbirlikleri aracılığıyla bize, birlikte çalıştığımız zaman her zaman daha güçlü olduğumuzu göstermektedir” dedi.

“DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”

15 Temmuz’daki hain darbe kalkışmasına da değinen Bass, Türkiye’ye başsağlığı dileğinde bulunarak, Amerika’nın darbe kalkışması faillerini adaletin karşısına çıkarmaya karşı girişimlerini desteklemeye süreceğini belirtti. Büyükelçi Bass şunları kaydetti:

“Neredeyse tam bir sene evvel Türk vatandaşları büyük bedeller ödeyerek illegal darbe kalışmasına karşı demokrasinizi savundu. Bu sene Türkiye’de şiddet olayları nedeniyle kayıplar veren herkese derin taziyelerimizi iletiyoruz. Başınız sağolsun. Geçtiğimiz senenin olayları bize bir kez daha göstermiştir ki terör ve şiddete verilecek tek yanıt adalet ve hukukun üstünlüğüdür. Türk hükümetinin 15 Temmuz’da ortaya çıkan korkunç olayların faillerini adaletin karşısına çıkarmaya karşı yapılan girişimlerini desteklemeyi sürdürüyoruz. Adalet ararken ve tüm vatandaşlarımız için fırsatlar yaratırken, Amerika Birleşik Devletleri buradaki arkadaşlarımızı ve müttefiklerimizi desteklemeye devam edecektir. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda hepinizle birlikte çalışmayı iple çekiyoruz.”
Düzenlenen resepsiyona Adana’daki protokol üyelerinin yanı sıra ABD’li yöneticiler ve Adana’da yaşayan Amerikalı vatandaşlar katıldı.